وبـلاگ آمـوزشـی

فین تک چیست و چه تاثیرات مثبت و یا منفی دارد

در چند سال اخیر و با گسترش قابلیت های فناوری دیجیتال، روز به روز بر تعداد کسب و کارهای الکترونیک و فعالان اینترنتی افزوده می شود. عصر حاضر بدون هیچ شک و شبهه ای عصر دیجیتال و تغییر کسب و کارهای سنتی همراه با ظهور فناوری های نوینی همچون فین تک، بلاکچین، ارزهای دیجیتال و… است. در زمینه تجارت الکترونیک و استارتاپ های فعال در این حوزه، یکی از محبوب ترین بخش ها با نام فین تک شناخته می شود.


فین تک دقیقا چیست؟

عبارت فین تک زمانی متولد شد که برای دسته ای از استارتاپ های حاضر در دنیا، عنوان Financial Technology  انتخاب شد. فین تک با درکنارهم قرار دادن سه حرف اول این دو کلمه شکل گرفت. اگر بخواهیم به ترجمه تحت اللفظی بپردازیم باید فین تک را مترادف با فناوری مالی بدانیم. اما این ترجمه لغوی نمی تواند مفهوم دقیقی از حوزه فین تک و وظایف آن را برای ما مشخص کند.

با شنیدن عبارت فناوری مالی، دو موضوع به ذهن خواننده متبادر می شود. اول اینکه فین تک بایستی از base و پایه مبتنی بر پول و خدمات مالی بهره مند باشد. دومین مسئله مهم در رابطه با عبارت فین تک، وجود کلمه فناوری و استفاده از تکنولوژی در این حوزه است. پس تا به اینجا متوجه شده ایم که در فین تک قرار است با استفاده از فناوری و تکنولوژی دیجیتال در رابطه با پول و خدمات مالی صحبت شود.


فین تک در ایران

در کشور ایران شبکه پرداخت پِی، زرین پال و… به عنوان یکی از فعالان خدمات فین تک در حال فعالیت است. خدماتی که می توانند انجام معاملات و انتقال وجه برای دارندگان فروشگاه های اینترنتی و دیگر افراد جامعه را با سرعت و دقت بالا به انجام برسانند.

فین تک با استفاده از قابلیت سرعت و راحتی موجود در تجارت الکترونیک، به کمک اقشار مختلف جامعه می پردازد تا در سریع ترین راه ممکن نسبت به پرداخت های خود اقدام کنند. این حوزه تنها معطوف به درگاه های پرداخت آنلاین مرتبط با فروشگاه های اینترنتی نخواهد بود و طیف گسترده ای از خدمات مالی در زمینه سیستم بانکی، بیمه، حمل و نقل و… را شامل می شود.


فین تک و تلفن همراه

تولید و ساخت نرم افزارهای مختلف پرداخت آنلاین یکی از حوزه های اصلی فین تک است. باوجود گسترش روزافزون استفاده از تلفن همراه و همینطور توسعه امکانات ارتباط اینترنتی، استفاده از خدمات مالی در کم ترین زمان ممکن می شود. کیف پول الکترونیک همراه همیشگی خواهد بود که با استفاده از تلفن همراه همواره و همه وقت در دسترس افراد قرار خواهد داشت.

ارئه خدمات بانکی یکی دیگر از زمینه های موجود در فین تک است. به طور مثال در گذشته برای پرداخت قبض همگان مجبور بودند تا با مراجعه به شعب بانکی و صرف دقایق بسیار در صف های بانکی، نسبت به انجام این امر اقدام کنند. اما بعد از ظهور فین تک و استفاده از قابلیت های متنوع بستر دیجیتال، امروزه به راحتی و بدون هیچگونه تلف شدن وقت می توان با استفاده از انواع اپلیکیشن موبایل نسبت به پرداخت قبض اقدام نمود.

هرچند ممکن است برخی تصور کنند که با ظهور فین تک و کسب و کارهای فناوارنه مالی، خطراتی متوجه بانک ها خواهد شد؛ اما فین تک به هیچ وجه جایگزین بانک و خدمات بانکی نخواهد بود. بهتر است بگوییم فین تک به عنوان مکملی است که هم با بانک ها و هم با مردم عادی و کسب وکارهای مختلف اینترنتی در ارتباط است و سعی در بهبود عملکرد و افزایش کارآیی این سیستم دارد.


تأثیرات فین تک

زمان مهم ترین دارایی بشر است. با استفاده از خدمات حوزه فین تک افراد جامعه می توانند در کمترین زمان نسبت به انجام امور مالی خود اقدام کنند. سرعت عمل یکی از اصلی ترین خصوصیت های پرداخت آنلاین و خرید اینترنتی است. انجام سریع و راحت خدمات مالی با استفاده از کیف پول الکترونیک و همین طور درگاه پرداخت الکترونیک در جذب مخاطبان مختلف بسیار اثرگذار است.

کاهش هزینه ها یکی از مهم ترین اثرات استفاده از خدمات فین تک است. اقشار مختلف جامعه بدون نیاز به رفت و آمد و صرف هزینه های جانبی، تنها با استفاده از بستر اینترنت می توانند اقدامات بانکی و مالی خود را از طریق فعالان حوزه فین تک انجام دهند.

از اثرات قابل توجه و مهم در زمینه فین تک، بررسی رفتار مختلف مشتریان و ارائه خدمات مبتنی بر نیاز اشخاص است. مقوله ای که می تواند در افزایش رضایت کاربران و تسهیل خدمات مالی و پولی بسیار اثرگذار باشد. تحلیل داده ها و کسب اطلاعات مفید برای بهبود سیستم های خدمت رسان از نکات مثبت حوزه فین تک به حساب می آید.

یکی از نکات مهم در زمینه فین تک، تأثیر مثبت این حوزه بر مشاغل و کسب و کارهای کوچک است. فروشگاه های اینترنتی، کسب و کارهای خانگی، فریلسنرها و… همه و همه می توانند بدون دردسرهای گذشته که در ارتباط با سیستم بانکی وجود داشته است، با استفاده از خدمات فین تک به فعالیت های خود چابکی و پویایی بیشتری را وارد کنند.

در حوزه فین تک نیز همچون هر کسب و کار دیگری، اثرات منفی و احتمالاً خطراتی وجود دارد. همینطور که اشاره شد بستر فعالیت فین تک فضای مجازی و خدمات آنلاین است. برقراری امنیت در فین تک یکی از مهم ترین وظایف فعالان این حوزه است.

در زمان استفاده از خدمات مالی از طریق شرکت های فعال در زمینه فین تک، امنیت اطلاعات و حساب های بانکی اشخاص بسیار مهم است. هرگونه هک شدن اطلاعات و یا حتی سرقت سرمایه های مالی اشخاص می تواند با کم توجهی در انجام خدمات توسط فعالان فین تک رخ بدهد. به همین منظور علاوه بر سرعت و دقت در انجام امور، حفظ ایمنی و برقراری امنیت از اصلی ترین وظایف شرکت های فعال در زمینه فین تک است.

آموزش مورد نظر رو پیدا نکردی؟

اگر آموزش مورد نظر رو نتونستید پیدا کنید، می‌تونید از طریق حساب کاربری تون یه تیکت ایجاد کنید و آموزش مدنظرتون رو درخواست کنید.

© تمامی حقوق محفوظ و متعلق به دیبایت می باشد - 1394 - 1398